Тема. Крохмаль. Будова крохмалю.
Хімічні властивості: гідроліз, реакція з йодом.
Мета: розширити знання учнів про
високомолекулярні органічні сполуки, їх поширення у природі, будову та
властивості на прикладі природного полімеру – крохмалю; ознайомити з хімічними
властивостями крохмалю: реакцією гідролізу; вивчити якісну реакцію на крохмаль;
розкрити зв'язок між властивостями, будовою й застосуванням крохмалю; розвивати
навички складати рівняння реакцій за участі органічних речовин.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: комп’ютерна презентація,
зошити для лабораторних і практичних робіт, обладнання та реактиви для
проведення дослідів.
Демонстрація № 25. Гідроліз крохмалю.
Лабораторний дослід № 15. Відношення крохмалю до води .
Лабораторний дослід № 16. Взаємодія крохмалю з йодом.
Девіз уроку: Те, що я чую, я забуваю.
Те,
що я бачу, я пам’ятаю.
Те, що я роблю, я розумію.
(Комфуцій)
Хід уроку
I. Організаційний етап
II. Перевірка домашнього завдання
Перевірка наявності в учнів
виконаних письмових робіт.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Інтерактивний метод «Мозкова
атака»
1. Що таке вуглеводи ?
2. Яке походження слова вуглеводи ?
3. Як класифікують вуглеводи?
4. Які речовини належать до
моносахаридів?
5. Яка молекулярна формула
глюкози ?
6. Які речовини називають
дисахаридами?
7. Які речовини належать до
дисахаридів ?
8. Яка молекулярна формула
сахарози ?
9. Які речовини належать до
полісахаридів ?
10. Що спільного і відмінного у сахарозу, лактози,
мальтози ?
ІV. Мотивація навчальної діяльності
1.
Слово вчителя
Серед усіх органічних речовин, які
є в природі, найбільше (за масою) полісахаридів. Полісахаридами називають
вуглеводи, молекули яких складаються із багатьох залишків молекул
моносахаридів. Загальна формула цих полісахаридів – (С 6Н10О5 ) n. Найважливішими полісахаридами є
крохмаль і целюлоза.
2.
Повідомлення теми і мети
уроку
ІV Вивчення нового матеріалу
1.
Склад і будова крохмалю.
Крохмаль є сумішшю двох
полісахаридів – амілози і амілопектину побудованих із залишків циклічної d - глюкози. Амілаза (внутрішня частина крохмального зерна) – 10 –
20 % . Амілопектин (оболонка крохмального зерна ) – 80 – 90%. Ланцюги амілози включає
200 – 1000 залишків d – глюкози (середня молекулярна маса -160000) і має
нерозгалужену будову. Амілопектин складається з розгалужених молекул,
молекулярна маса яких досягає 1 – 6 млн.
2.
Фізичні властивості
крохмалю
Крохмаль порошок білого кольору, не
має запаху і смаку, не розчиняється в холодній воді, а в теплій утворює
колоїдний розчин (крохмальний клейстер).
3.
Хімічні властивості
крохмалю
1) При нагріванні крохмаль,
на відміну від сахарози, не плавиться, а розкладається. Цей складний процес
завершується обвуглюванням речовини.
2) Гідроліз крохмалю
Під дією ферментів або при
нагріванні з розбавленими органічними кислотами відбувається гідроліз крохмалю.
Демонстрація № 25. Гідроліз крохмалю.
(С6Н10О5) n
+ n Н2О = n
С6Н12О6
Крохмаль потрапляє в організми
людини і тварини з їжею. Його гідроліз розпочинається в ротовій порожнини (за
участі ферментів) і завершується в кислотному середовищі шлунка. Гідроліз
крохмалю відбувається в кілька стадій: крохмаль → декстрини → мальтоза →d -глюкоза. Декстрини мають менші
молекулярні маси, ніж крохмаль, добре розчиняються у воді й тому легке засвоюються
організмом. Вони утворюються при смаженні картоплі. Суміш продуктів гідролізу
крохмалю – декстринів, мальтози і глюкози
називають патокою.
3) Реакція з йодом .
Інструктаж з техніки безпеки
Лабораторний дослід № 15. Відношення крохмалю до води .
Лабораторний дослід № 16. Взаємодія крохмалю з йодом.
Повідомлення учнів.
Ø Крохмаль у природі.
Ø Добування крохмалю.
Ø Застосування крохмалю.
V. Закріплення
знань
1. Гра «Віру не віру»
·
Картопля за температури 1-2 0С набуває
солодкого смаку.
·
Крохмаль як і глюкоза є альдегідоспиртом.
·
Причина блиску та «хрусткості» накрохмаленої й
випрасуваної білизни та рум’яних булочок одна і та сама.
·
За своїми хімічними властивостями крохмаль подібний до
глюкози.
·
Якщо довго жувати шматок хліба, ви відчуєте солодкий смак
.
·
Борошняний смак насіння під час проростання змінюється на
солодкий.
·
Молекули крохмалю здатні перетворюватися на відкриті
форми .
·
Крохмаль входить до таких продуктів харчування як
майонез, кечуп., ковбаса.
·
У промисловості гідроліз крохмалю здійснюється
нагріванням з розведеною сульфатною кислотою. Після закінчення додають крейду.
2.
Продовжити речення.
1) Крохмаль належить до …
2) Крохмаль утворений
залишками …
3) Крохмаль у холодній воді
…
4) Кінцевим продуктом
гідролізу крохмалю є …
5) Якісною реакцією на
крохмаль є …
6) Найбільше крохмалю
міститься в …
7) Значення n у молекулі крохмалю становить
…
3.Здійсніть перетворення:
Крохмаль → глюкоза → етанол → хлоретан
→ бутан → бутен → бутанол → бутановий
естер оцтової кислоти
4.
Розв’язати задачу.
Масова частка крохмалю у картоплі
складає 20%. Яку масу глюкози можна добути з картоплі масою 1620 кг , якщо вихід
продукту дорівнює 75%.
VІ Домашнє завдання
1. Опрацювати параграф 30,
ст. 210-213.
2. Розв’язати задачу 264 ст.
217
VІІ Підсумок уроку
Комментариев нет:
Отправить комментарий