вторник, 23 декабря 2014 г.

Тема: Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують
Мета: поглибити знання про фізичні і хімічні явища; з’ясувати їхні істотні відмінності; сформувати поняття про хімічні реакції, вивчити ознаки хімічних реакцій; розвивати навички самостійно робити висновки, логічне мислення учнів.
Обладнання і реактиви: штатив із пробірками, щипці, спиртівка, розчини NaОН, CuSO4, залізний цвях, питна сода, оцет, мідний дріт.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І Організаційний етап.
ІІІ Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.
1.     Здогадайтесь про що йдеться.
·        Що сходить без насіння? (Сонце)
·        Горя не знаю, а гірко плачу. (Дощова хмара)
·        Ой за полем, за горами золота нагайка в’ється. (Блискавка)
·        Розфарбоване коромисло через річку повисло. (Веселка)
·        Як живе, то летить, як помре, то біжить. (Сніг).
·        Бажаний гість, замість цукерок дрова їсть. (Вогонь)
2.     Проблемне питання
Як називаються процеси, що відбуваються в природі?
(Явища – будь-які зміни, що відбуваються в світі).
3.     Повідомлення теми і мети уроку
ІV Вивчення нового матеріалу
1. Поняття про фізичні та хімічні явища.
  У навколишньому світі постійно відбуваються різні явища: соціальні, біологічні, хімічні, фізичні.
Робота зі схемою

Біологічні                     Геологічні                    Політичні
 



Атмосферні                  Явища                          Соціальні
 



Хімічні                      Фізичні
 Явища, у ході яких не відбувається утворення нових речовин, називається фізичним. Унаслідок фізичних явищ змінюється лише агрегатний стан, форма чи розмір тіла.
Явища, у ході яких відбувається утворення нових речовин, називається хімічним.
Демонстрація 1.
1. Візьмемо шматок мідного дроту й виготовимо спіраль.
• Яке це явище? (Фізичне.)
• Поясніть відповідь. (Змінилася форма.)
2. Пропечемо мідний дріт у полум'ї спиртівки, щоб він почорнів.
• Яке це явище? (Хімічне.)
• Поясніть відповідь. (Змінилося забарвлення.)
2. Хімічні реакції та умови їх виконання.
  Зміни, які відбуваються з речовиною під час хімічних явищ, описуються хімічними реак­ціями:
 Хімічні явища – це хімічні реакції.
А
+
В
С
D
+
Реагенти
Речовини, які
вступають в реакцію
Продукти реакції
Речовини, що утворюються
 внаслідок реакції

  Щоб почалася хімічна реакція, необхідні умови (Робота з підручником.)
 3. Ознаки хімічних реакцій.
 Які ознаки вказують на протікання хімічних реакцій?
Демонстрація 2.
Взаємодія питної соди з оцтом. Що спостерігається? (Виділення газу.)
Демонстрація 3.
Взаємодія CuSO4 із NaОН. До розчину купрум (II) сульфату додаємо по краплинах розчин натрій гідроксиду. Що спостерігається? (Випадання осаду.)
Демонстрація 4.
Взаємодія CuSO4 з Fе. У розчин купрум (ІІ) сульфату опускаємо заліз­ний цвях.  Які ознаки хімічних реакцій спостерігаються? (Поява червоного нальоту.)
Демонстрація 5.
Дія лугу на індикатор.  До розчину натрій гідроксиду додаємо дві краплі розчину фенолфталеїну. Що спостерігаємо? (Розчин забарвлюється в ма­линовий колір.)  Потім по краплинах додаємо хлоридної кислоти. Що спостерігається? (Розчин знебарвлюється.)
Основні ознаки хімічних реакцій записуються у зошиті
V Закріплення вивченого матеріалу.
1. Кросворд
1)    Під час хімічних перетворень відбувається зміна кольору або зміна …
2)    Речовини, що вступають в хімічну реакцію.
3)    За допомогою нюху можна  виявити ознаку хімічної реакції …
4)    Під час горіння можна спостерігати ознаку хімічної реакції…
5)    Виділення або поглинання його під час реакції можна виміряти  в градусах Цельсія.
6)    Рідина, тверда речовина, газ – це агрегатний … речовини.
7)    Продукт реакції, що випадає на дно  посудини.
8)   
Продукт реакції, що виділяється під час реакції у вигляді бульбашок.

3. Учень, називаючи хімічні явища, перелічив:
а) гниття деревини;
б) плавлення скла;
в) горіння свічки;
г) іржавіння заліза;
ґ) плавлення сірки.
У яких пунктах він допустив помилку?
2. Закінчіть речення:
а) Я думаю, що горіння дров належить до... явищ, тому що... .
б) Я вважаю, що процес випаровування води з роз­чину солі є... явищем, тому що....
VІIІ. Домашнє завдання.
 §___
VIІ. Підбиття підсумків
·        Що нового дізналися на уроці?
·        Що сподобалося на уроці?
·        Що викликало певні труднощі?


Комментариев нет:

Отправить комментарий