Тема: Поширення солей у природі та їх практичне значення
Мета: розглянути поширення солей у природі та їх практичне
значення; закріпити знання про склад солей та їх властивості; вдосконалити
вміння складати формули середніх солей, давати їм назви; розвивати в учнів
логічне мислення; виховувати бережливе ставлення до природи.
Тип уроку: поглиблення й систематизація
знань.
Обладнання: комп’ютерна презентація,
тестові завдання.
Міжпредметні зв’язки: біологія,
географія, інформатика.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.
Інтерактивна
технологія «Мозковий штурм»
·
Які класи
неорганічних сполук ви знаєте?
·
Дайте визначення
солям.
·
Чому дорівнює
валентність кислотного залишку?
·
Як утворюється
назва солі?
·
Наведіть приклади
солей.
2.
Гра «Знайди зайве»
А) Н3РО4 ; Nа2РО4 ; Са3(РО4)2 ; FеСІ3.
Б) Р2О5 ; СаСО3 ; СаО ; Н2О.
В) NаОН ; МgО ; АІ(ОН)3 ;
Мg(ОН)2.
Г) НСІ ; NаОН ; Н2S ; Н2SО4.
3.
Гра «Хто більше?»
Скласти формули солей, назви їх.
Nа
|
Са
|
К3
|
СІ
|
NО3
|
SО3
|
(NО3)2
|
АІ
|
Fе
|
Ва
|
(SО4)3
|
SО4
|
Fе2
|
РО4
|
F2
|
Nа2
|
Cu
|
S
|
Аg
|
СО3
|
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Ви вивчили назви
солей, вмієте складати їхні формули, знаєте фізичні та хімічні властивості.
Працювали по темі декілька уроків. Чому ж
так багато уваги приділяється солям? Чому
солі важливі для людини? Де в природі зустрічаються солі? На ці питання ви
отримаєте відповіді на сьогоднішньому уроці.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1.
Поширення солей у природі.
Солі доволі поширені
в природі. Вони містяться у воді, землі та в живих організмах.
Масова частка
солей в живих організмах становить 5,5 %. Вони відіграють важливу роль у
процесах обміну речовин. Солі містяться в клітинному соку, крові, сльозах,
поті, входять до складу різних тканин: кісткової, нервової, м’язової. Живі організми потребують постійного надходження солей.
Тваринні організми одержують їх із питною водою та харчовими продуктами, а в
рослини солі надходять з ґрунту разом з водою.
Багато
різних солей розчинено в морській воді. В Океанічній води міститься до 35 г NаСІ В 1 л. Солоність води
в мертвому морі сягає 260 г на 1 л, тому життя там не можливе.
У природі міститься чимало солей.
Вони складають різні грунти і породи, мінерали. Численні солі утворюють цінні руди,
з яких добувають чисті метали.
2.
Застосування солей.
Солі мають велике практичне
значення. Вони широко застосовують у промисловості для одержання металів,
кислот, у виробництві скла. У сільському господарстві вони служать добривами й
засобами для боротьби із хворобами й шкідниками рослин. Деякі солі використовують
як будівельні матеріали й ліки.
Натрій хлорид (NаСІ) незамінний у
приготуванні їжі. Крім того він є важливою сировиною в хімічній промисловості
для добування хлору, хлоридної кислоти, натрій гідроксиду та соди. В природі
він перебуває у вигляді мінералу галіту, а також у великій кількості міститься
у воді морів, океанів та солених озер.
Натрій карбонат (Nа2СО3)
більше відомий як сода, у природі зустрічається у вигляді кристалогідрату.
Використовується у виробництві скла, мила, паперу, у побуті як миючий засіб.
Калій карбонат (К2СО3
поташ) використовується у виробництві
мила, скла, як калійне добриво.
Калій перманганат (КМnО4), у побуті
відомий як марганцівка, є цінною речовиною, що використовується як
дезінфекційний засіб та для промивання шлунка
при отруєннях. Калій перманганат є цінним реактивом в лабораторній практиці.
Широке застосування мають солі
нітратної кислоти - нітрати (в промисловості їх також називають селітрами ).
Нітрати Калію, Натрію та Кальцію входять до складу пороху та інших
піротехнічних сумішей, використовується для добування кисню в лабораторії. В
сільському господарстві широко використовуються нітратні добрива.
Дуже поширеними солями у природі є
солі Кальцію. Вони трапляються у вигляді багатьох порід і мінералів. Кальцій сульфат
у вигляді кристалогідрату з двома молекулами води – це мінерал гіпс. Обпалений
гіпс використовують у будівництві для приготування різних сумішей та у медицині
для фіксації переламаних кінцівок. Кальцій карбонат складає вапняк, крейду, а також мінерали
кальцит та мармур. Крім того, кальцій карбонат складає оболонку яєць (шкаралупу
), мушлі багатьох молюсків тощо. Вапняк використовують у будівництві для
зведення будинків. Прожарюванням вапняку добувають вапно. Крейдою пишуть на
твердих поверхнях , використовують для побілки стін,
додають у зубну пасту.
V. Узагальнення та систематизація знань
Тестові завдання
1. До солей належить:
а) NаОН;
б) РbО;
в) КNО3;
г) НСІ.
2. Карбонати в природі
зустрічаються у вигляді:
а) піриту;
б) вапняку;
в) селітри;
г) крейди.
3. В їжу використовують:
а) NаСІ;
б) РbS;
в) CuSО4;
г) NаНСО3.
4. Вкажіть формулу крейди:
а) СаSО4 Х 2Н2О;
б) СаСО3;
в) FеS2;
г) Nа2SО4 х 10 Н2О.
5. Мінерал карналіт має хімічну формулу:
а) ВаSО3;
б) КСІ;
в) Fе2(SО4)3;
г) КСІ Х МgСІ2 Х 6 Н2О.
6. Установіть відповідність між сіллю та її використанням:
а) СаСО3;
1.
у харчовій промисловості;
б) КМnО4; 2. у
виробництві скла і мила;
в) NаСІ; 3. у будівництві;
г) К2СО3. 4. у медицині.
2. Напишіть рівняння реакцій:
а) взаємодія двох солей;
б) взаємодія лугів із солями;
в) взаємодія металів із солями;
г) взаємодія металів і неметалів.
VI. Домашнє завдання
·
Опрацювати відповідний параграф у підручнику.
·
Творче завдання:
Створити рекламний малюнок для однієї солі, що має широке застосування.
VIІ. Підбиття підсумків уроку.
Комментариев нет:
Отправить комментарий